Centre County Republican Committee

State Committee Representatives:

  • Joyce Haas
  • Steve Dershem
  • Kristine Eng
  • Steve Miller

 

Precinct Leaders:

Bald Eagle Area Chairman:           Steve Miller

  • Howard Boro                     Irv Hoy
  • Huston Township             Tom Martin
  • Worth Township              Jack Bonsell, Ron Reese

 

Bellefonte Area Chairman:            Cassie Marsh-Caldwell

  • Bellefonte Northeast           Steve Dershem, Chuck Witmer
  • Bellefonte South                  Mark Johnson
  •  Bellefonte Southeast           Kim Barton, Kathie Smead
  • Bellefonte West                    Mark Brady, Rich Fornicola
  • Benner North                        Frank Densevich
  • Benner South                        Mark Capriani
  • Walker Twp West                Bob McDaniel

 

Centre Region Chairman:              Chris Buchignani

  • College North                      Dave Wasson
  • College South                      Sally Schaadt, Joe Davidson, Jo Prosser, Betty Asendorf
  • College East                         Chris Exarchos
  • College West                       Lynn Herman
  • Ferguson North 1               Joan Brower
  • Ferguson North 2              Kris Eng, Don Curtis
  • Ferguson Northeast 2       Susan Sutherland
  • Ferguson East                     Brent Pasquinelli
  • Harris East                           Sharon Gaddes, Maggie Crispell
  • Harris West                         Michael Straw, Frank Harden, Judith Wilson
  • Patton North 1                     Susan Natter, Joyce Haas
  • Patton South 1                     David Panko

 

Penns Valley Region Chairman:   Richard Brown

  • Gregg Township               Marcie Lynch
  • Haines Township             Daryl Schafer
  • Miles Township East       Barbara Abbott
  • Penn Township                 Cecelia Bradford

 

Philipsburg Region Chairman:      Nancy Snyder

  • Philipsburg Ward 1            Sharon Goss
  • Philipsburg Ward 2            Mike Wilks
  • Rush North                          Gail Wilks, Jim Washburn
  • Rush East                             Bev Warren
  • Rush West                            Marguerite Gustkey, Fred Gustkey

 

Spring Twp Region Chairman:      Mike Williams

  • Spring South                      David Pringle
  • Spring Southwest              Larry Parko

 

State College Region Chairman:   Anne Layng

  • Southeast                           Jon Dandrea
  • South Central 1                 Steve Bisbee
  • South Central 2                 Anne Layng
  • West Central 1                  Anthony Christina